Feng-šuej nám pomáha viesť zdravší a hodnotnejší život harmonizovaním nášho bývania. Dôležitý je každý detail: usporiadanie nábytku, farby stien a doplnkov, sošky i obrazy na stenách…
Výtvarné umenie a umelecké predmety vnímame ako prirodzenú súčasť zariadenia. Podobne ako dokáže zrkadlo virtuálne preniesť realitu, dokáže aj obraz na stene vytvoriť atmosféru a emócie, dodať hĺbku priestoru, ale aj oživiť a energetizovať prázdne miesta. V kombinácii s vhodným osvetlením sa účinky obrazu môžu dokonca meniť. Obraz či socha vnáša do života nové pohľady a silne pôsobí na psychiku. Aj vtedy, keď sa na ne nepozeráme, máme ich uložené v podvedomí. Je preto mimoriadne dôležité, akým umením sa obklopujeme.
Pozitívne posolstvo
Obrazy a sošky, ktoré zdobia interiér nášho domova, nás majú naladiť pozitívne. Môžu nás upokojovať, alebo naopak nabiť energiou. Také je umenie v súlade s učením feng-šuej. Obraz nie je iba maľovaná kompozícia, ale napovedá aj o duševnom rozpoložení umelca v období, kedy ho tvoril. Výberu obrazov či sošiek preto venujeme náležitú pozornosť. Pôsobenie obrazu, s ktorým sme denne vo vzájomnej interakcii je silné. každé dielo má schopnosť „komunikovať“ s nami. Bezprostredný vplyv obrazu na človeka a jeho zdravotný stav dokázali aj kineziológovia.
Všetci potrebujeme doma pokojné prostredie. Miesto, kde sa radi vraciame a kde sa cítime bezpeční a chránení. Na vytvorení príjemného domáceho prostredia sa podieľajú veľkou mierou práve obrazy a umelecké predmety, ktorými sa obklopujeme. Tematika stvárnená na obraze má mať rovnako pokojnú a uvoľnenú atmosféru, akú si želáme vytvoriť. Týka sa to predovšetkým miestností určených na spanie. Do spálne rodičov nedávame veľa obrazov alebo sošiek. Uprednostňujeme predmety a obrazy v pároch alebo s párovou tematikou. Kvetinové motívy sú vhodné do každej miestnosti. Zohľadníme však aj farby použité na obraze. Do izieb malých detí dávame na steny veselé a optimistické obrázky, a tak by to malo byť aj v čase ich dospievania.
Väčšina z nás nevie presne opísať, prečo sa nám to či ono dielo páči. Skôr vieme, ktoré v nás vyvolá chlad, odpor či dokonca až mrazenie. Najlepšie si vyberieme vtedy, ak dáme na vlastné pocity a intuíciu. Do nášho najintímnejšieho prostredia – bytu či domu – sa prostredníctvom umenia môže dostať krásna príroda, obdivuhodná ríša zvierat, humor, romantika i sny. Ich opakom s negatívnym účinkom sú obrazy a sochy plné agresie, deformované postavy, ponuré farby, námety vyvolávajúce úzkosť až strach. Týmto obrazom sa vyhýbame a vedome sa ich zbavujeme. Mnoho klientov priznáva, ako sa im uľavilo, len čo zvesili obraz s negatívnym posolstvom.
Emocionálne asociácie s farbami pochádzajú z prírody: žlté a „teplé“ slnko, zelená „upokojujúca“ tráva, hlboká „modrá“ voda, červené „iskrivé“ plamene, atď. Každá z farieb má svoju prvotnú energiu a môžeme ju priradiť k niektorému z piatich elementov tvorivého cyklu prvkov /* jedna zo základných téz feng-šuej/. Ohnivá červená stvárnená na obrazoch je farba vášne a aktivity. Dokáže povzbudiť aj „nabudiť“. Zelená a modrá sú upokojujúce farby. Žltá je symbolom hojnosti, úrodnosti. Neutrálna biela umožní vyniknúť všetkým ostatným farbám. Aj z tohto pohľadu poznania farieb si môžeme vedome vybrať také umenie, aké v určitom období života a pre získanie dobrej energie potrebujeme.